Obec Bajany

Dnes je Sobota, 21 Apríl 2018, meniny má Ervín

Vyhlásenie o ukončení realizácie aktivít projektu

Ukončenie aktivít projektu TSP

 

Formulár príkladov dobrej praxe TSP

Aktualizované ( Utorok, 16 Máj 2017 22:36 )
 

Stretnutie dôchodcov našej obce

Dňa 11.09.2015 sme v spolupráci s Obecným úradom v Bajanoch pripravili stretnutie pre našich seniorov. Keďže pomalým krokom vstupujeme do jesene, našim cieľom bolo spríjemniť posledné letné dni našim dôchodcom. Podujatie sa konalo v zasadačke obecného úradu od 13-tej hodiny. O príjemnú atmosféru a dobrú zábavu sa postarali účinkujúci, ktorí pre prítomných pripravili kultúrny program:

·         žiaci základnej školy vystúpili s  milým a vtipným pásmom básni a piesní,

·         nasledovalo spevácke vystúpenie pani A. Kontrovej, ktorú sprevádzala harmonika,

·         vystúpila aj pani I. Bosnyáková s úprimnou básňou o živote a starenke,

·         na scénu nastúpila aj obecná rozprávačka pani I. Popčáková, ktorá svojimi vtipnými výrokmi rozosmiala celé publikum,

·         na záver vystúpila folklórna skupina UŽAN, ktorá rozospievala všetkých návštevníkov podujatia.

Kuchárkou vynikajúcej kapustnice bola pani M. Štundová, ktorej poslušne asistovali pracovníčky TSP a pani I. Popčáková. O chutné zákusky sa postarala pani J. Szalayová. Na tomto podujatí sa zúčastnilo približne 40 seniorov, ktorí sa zabávali výborne. Zaspomínali si na staré dobré časy, rozprávali sa o mladosti a o svojich zážitkoch. Pri odchode sa im na pamiatku rozdali malé darčeky o rodnej obci. Fotografie z tohto stretnutia sú k nahliadnutiu v sekcii fotogaléria.

Bajany 14.09.2015

Ing. Jarmila Szalayová

Aktualizované ( Utorok, 16 Máj 2017 22:36 )
 

Cirkus KARLSON

Dňa 27.08.2015 sme v spolupráci s obecným úradom zorganizovali pre deti, mládež a všetkých obyvateľov našej obce, cirkusové predstavenie.

Podujatie malo nádych rozlúčky detí s prázdninami. Predstavenie sa konalo vo štvrtok od 18,00 hodiny v priestoroch obecného úradu, ZŠ a MŠ. Účasť bola hojná, čomu sa veľmi tešíme. Program uvádzal Alexander Karlson, vystúpila semifinalistka súťaže Slovensko má talent Alexandra, cvičiteľka holubov, tanečnica, ktorá tancovala s kruhmi - hulla hop. Predviedli nám aj  hadiu a krokodíliu show a veľmi zaujímavé boli aj magické debny. Počas prestávok si deti mohli pochutiť na cukrovej vate, pukancoch, ale najviac ich lákalo maľovanie na tvár.

Našim cieľom bolo detí povzbudiť a naladiť ich na dobrú náladu. Pripomenúť im, že tým, že sa končia prázdniny, ešte nie je koniec leta, ani dobrej nálady a určite ich čaká ešte mnoho zážitkov. Dúfam, že sme tento cieľ aj splnili a deti sa na nový školský rok budú tešiť.

Bajany 31.08.2015

Ing. Jarmila Szalayová

 

Aktualizované ( Utorok, 16 Máj 2017 22:32 )
 

Zábavné popoludnie

Dňa 17.07.2015 sme pripravili pre deti našej obce v priestoroch dvora obecného úradu zábavné popoludnie plné hier, súťaží a ukončili sme to chutnou opekačkou.

Ako prvá súťažná disciplína bolo lovenie jablka z vody. Súťažiaci mali čo najskôr vyloviť jablko z misy plnej vody. Kto zo súťažiacich bol najrýchlejší vyhral prvé miesto. Najrýchlejší čas bol 3 sekundy, za ktoré vylovil jablko René Filip. Ako odmenu si vybral jeden balón, ktorý po prepichnutí skrýval prekvapenie, ako aj cenu. Aby ostatní súťažiaci neboli smutní, aj im sa ušla menšia odmena.

V ďalšej disciplíne mali súťažiaci pozbierať papieriky rôznych farieb, ktoré boli porozhadzované po dvore. Každý papier mal inú farbu a iné bodové ohodnotenie, o ktorom súťažiaci nevedeli. Kto nazbieral najviac papierikov istej farby, v našom prípade zelenej, súťaž vyhral. Aj túto súťažnú disciplínu vyhral René Filip. Tak ako pri prvej disciplíne aj pri tej druhej si víťaz vybral balón, ktorý ukrýval jeho cenu.

Vodová štafeta bola ako posledná disciplína. Deti sa rozdelili do dvoch skupín s rovnakým počtom súťažiacich. Obe družstvá vytvorili dva rady. Prvý súťažiaci si z vedra plného vody nabrali taniere a tie následne utekali vyliať do prázdneho vedra. Takýmto spôsobom sa vymenili všetky deti. Ktoré družstvo malo najviac vody vo vedre, vyhralo. V našom prípade vyhralo družstvo Kevina Adama. Súťažiaci si vybrali balón, v ktorom sa skrývala cena výhercu.

Zábavné popoludnie sa týmito hrami neskončilo. Kým sa deti hrali na ihrisku a dvore, my dospelí sme im pripravili miesto a dobroty na opekanie. Spoločne sme si potom opiekli špekáčiky. Celá táto akcia sa skončila približne okolo 17:00 hod.. Všetkým zúčastneným sa chceme aj takouto formou pekne poďakovať za príjemné a hlavne zábavné popoludnie.

Bajany, 20.07.2015

Ing. Jarmila Szalayová

Aktualizované ( Utorok, 16 Máj 2017 22:32 )
 

Varenie guľáša

Dňa 12.06.2014 sme pripravili akciu s názvom „VARENIE GUĽAŠA“. Na stretnutí sa zúčastnili pracovníci aktivačnej činnosti, menších obecných služieb, občania v hmotnej núdzi a zamestnanci obce Bajany. Prišli nás pozdraviť aj deti zo základnej školy v sprievode svojich učiteliek. Táto akcia bola akousi formou poďakovania pracovníkom AČ a MOS, za ich prácu a pomoc pri zveľaďovaní obce. Kuchárkami vynikajúceho guľáša, na ktorom sme si pochutnali, boli pracovníčky AČ, ale aj pán Július Macik (hlavne pri miešaní), asistovala aj pani Ibolya Bosnyáková. Na akcii sa zúčastnilo približne 22 pracovníkov aktivačnej činnosti, pracovníci obecného úradu a deti ZŠ. Fotografie z tejto akcie zabezpečila TSP Ing. Jarmila Szalayová a sú zverejnené na webovej stránke obce Bajany v sekcii Fotogaléria.

Všetkým účastníkom sa chceme veľmi pekne poďakovať za príjemnú atmosféru pri tomto podujatí.

Bajany, 12.06.2015

Ing. Jarmila Szalayová

Aktualizované ( Utorok, 16 Máj 2017 22:31 )
 

Chráň svoje životné prostredie

Keďže nám čochvíľa začína leto a všetci sa cítime najlepšie v čistom prostredí, bez odpadkov a rôznych smetí, rozhodli sme sa, že sa posnažíme vyčistiť a zbaviť odpadkov naše najbližšie okolie.

A z tohto dôvodu sme dňa 20.05.2015 pozvali všetkých, ktorým nie je ľahostajné životné prostredie a tak ako nám, aj im sa nepáčia všade prítomné odpadky, aby sme spoločnými silami skrášlili naše okolie a prispeli tak k jeho zlepšeniu.

Zraz sme mali pred Obecným úradom Bajany o 10,00 hod. Najprv sme si vypočuli prednášku pani Bosnyákovej a Szalayovej o dôležitej separácii odpadkov, ako aj nevytváraní čiernych skládok a potrebe odhadzovania odpadkov do smetných košov.

Rozdelili sme si vrecká na odpadky, metly na zametanie a vedrá na smeti. Zišlo sa nás cca 8 žien a pomohli nám aj deti zo základnej školy. Spoločnými silami sme si skrášľovali naše okolie.

Aj touto formou sa chceme poďakovať všetkým, ktorí sa zúčastnili našej akcie a pripomenúť ostatným, aké dôležité je chrániť svoje životné prostredie.

Bajany, 20.05.2015

Ing. Jarmila Szalayová


Aktualizované ( Utorok, 16 Máj 2017 22:31 )
 

Výroba veľkonočných dekorácií

Výroba veľkonočných dekorácií Dňa 27.03.2015 sme pre deti a všetkých so šikovnými rukami pripravili tvorivú dielničku s názvom „Výroba Veľkonočných dekorácií“. Našou snahou bolo pripraviť spolu s deťmi rôzne zaujímavé výrobky a veľkonočné ozdoby. Akcii predchádzali prípravy spojené s nákupom materiálov, ktoré sme používali. Tvorivá dielnička sa začala od 15, 00 hodiny v zasadačke obecného úradu a bola určená nielen pre deti, ale aj pre šikovné ruky dospelých. Deti sa zišli v hojnom počte a vyrobili si zaujímavé veľkonočné dekorácie: zajace z roliek od toaletného papiera, barančekov z vatových tampónov a vatových tyčiniek , magnetky s veľkonočnými a jarnými motívmi a pod. Menšie deti si vymaľovali veľkonočné omaľovanky. Nálada bola veľmi dobrá, každý mal dobrý pocit z vlastnoručne vyrobených dekorácií. Deťom sa toto piatkové popoludnie páčilo a svoje výrobky si odniesli spolu s mnohými zážitkami domov. Veľkonočnej dielničky sa zúčastnilo 18 detí, z toho 8 Rómov a 12 dospelých. Nikomu sa veľmi nechcelo odísť, preto dielnička trvala až do 18, 00 hodiny. 31. 03. 2015 sme po dohode s pánom starostom a v spolupráci s deťmi zo základnej a materskej školy vyzdobili veľkonočnú vŕbu v priestoroch obce. Pri zdobení sa používali kraslice, ktoré deti vyhotovili na dielničke a v škole. Výsledný efekt vskutku vyzerá výborne a my len dúfame, že sa to bude páčiť aj našim občanom.

Bajany, 30.03.2015

Ing. Jarmila Szalayová

Aktualizované ( Utorok, 16 Máj 2017 22:30 )
 

Beseda o knihe

„Kadečo mi vyrozpráva,

čo ja nepoznám,

zavedie ma do ďaleka,

hore ku hviezdam.“

Marec – mesiac knihy bol prvýkrát vyhlásený v roku 1955 ako snaha o udržanie a podporu trvalého záujmu o knihy. Knihy. Pre niektorých neoddeliteľná súčasť povinného čítania a učenia sa, pre iných aj čas oddychu a relaxu.

Aj z tohto dôvodu sme dňa 20.03.2015 pripravili pre deti, ale aj pre milovníkov kníh podujatie s názvom BESEDA O KNIHE. Akcia sa konala v triede Základnej školy v Bajanoch. Porozprávať nám čo to o svojej tvorbe prišla pani spisovateľka Anna Garbinská z Michaloviec. Najskôr sa s deťmi rozprávala o svojom rodisku a prírode. Zoznámila nás so svojou tvorbou a knihami, ktoré už napísala, ako napr. Štvorlístok, Ak hľadáš nádej alebo Matúšov zlatý dukát. Na začiatku nám zarecitovala krásu báseň s názvom Zemplín. Z knihy Matúšov zlatý dukát nám pani spisovateľka porozprávala príbeh o Matúšovi a získanom zlatom dukáte. Deťom sa rozprávka pani Garbinskej veľmi páčila a na konci besedy ju požiadali aj o kratšie interview . Akcii predchádzali prípravy, s ktorými nám pomohli aj pracovníci AČ. Pre deti sme vyrobili pestrofarebné záložky do kníh.

Deťom sa ich darček páčil a sľúbili, že sa budú viac venovať čítaniu. Na besede sa zúčastnilo 15 detí a 10 dospelých.

Bajany, 20.03.2015

Ing. Jarmila Szalayová

Aktualizované ( Utorok, 16 Máj 2017 22:30 )
 

Valentínsky karneval

Dňa 10. 02. 2015, v čase od 13, 00 do 15, 00 hod., sa v priestoroch veľkej triedy ZŠ uskutočnil Valentínsky karneval, ktorý pripravili pracovníčky TSP v spolupráci s učiteľkami elokovaného pracoviska ZŠ Bajany, ročníky 1. - 4. Pred začiatkom karnevalu sme triedu vyzdobili girlandami, balónikmi a srdiečkami, čím sme deťom chceli umocniť karnevalovú atmosféru. O 13, 00 hod. boli naše masky pripravené a verte nám, bolo sa na čo pozerať. Privítali nás princezné, čarodejnice, včielka, korytnačka, bocian, ale aj pirát či smrtka. Všetky masky sa nám najprv predstavili a potom nám povedali, čo stvárňujú na karnevale. Na začiatku nám masky predviedli svoje tanečné umenie, ktoré nás príjemne prekvapilo. Medzi tancami sa konali rôzne zábavné súťaže. Terénne sociálne pracovníčky vyhodnotili tri najkrajšie masky, ktoré boli odmenené vlastnoručne vyrobenými dekoráciami a sladkosťami. Po vyhodnotení sa masky občerstvili chutnou valentínskou tortou a rôznymi inými dobrôtkami. Zábava pokračovala valentínskou diskotékou všetkých masiek.

Tejto akcie sa zúčastnilo 25 detí( od 3 do 10 rokov, vrátane rómskych detí – 5) a 10 dospelých.

Fotografie z Valentínskeho karnevalu sú uverejnené na webovej stránke našej obce

www. bajany. sk v sekcii Fotogaléria.

Bajany, 10.02.2015

Ing. Jarmila Szalayová

Aktualizované ( Utorok, 16 Máj 2017 22:29 )
 
«ZačiatokPredchádzajúce12ĎalšíKoniec»

Strana 1 z 2

Copyright © 2008 Obec Bajany. Všetky práva vyhradené.

Created & designed by VJCOM